تعویض ترموستات خودرو

تعویض ترموستات خودرو – یکی از قطعات مهمی که در خودرو می باشد ترموستات می باشد. وظیفه ترموستات این است که دمای حرارت موتور را نزدیک به دمای عملکرد آن نگه دارد و دما بیش از حد بالا نرود به طور معمول این دما باید روی ۷۵ تا ۸۳ درجه سانتی گراد تنظیم گردد. امداد خودرو تهران با ارائه خدمات متنوع در حوزه امداد خودرو و با کمک نیروهای با تجربه خود خدمت رسان شما در زمینه تعویض ترموستات خودرو و تعمیر جلوبندی خودرو و تعمیر گیربکس خودرو و … دیگر قسمت های خودرو می باشد.

انواع ترموستات خودرو :

ترموستات های الکترونیکی :

یکی از انواع ترموستات ها جهت تعویض ترموستات خودرو نوع الکترونیکی آن است. در این نوع از ترموستات ها دستور دریافت شده از یک جریان الکترونیکی به یک رله مینیاتوری را انتقال داده و باعث قطع و وصل جریان الکتریکی در یک دمای مشخص می گردد .

ترموستات الکترومکانیکی :

این نوع ترموستات توسط فرمان حسگر حرارتی , مدار الکتریکی را به کمک رابط مکانیکی به میکروسوئیچ قطع و وصل می نماید .

علائم خرابی ترموستات خودرو :

علایم خرابی ترموستات خودرو به شما گوشزد می کند که هر چه سریع تر برای تعمیر و جایگزین نمودن ترموستاتی جدید اقدام نمایید این علام شامل موارد زیر است :

 • تغییر دمای موتور و افزایش یافتن دمای آب درون رادیات
 • نشت مایع خنک کننده رادیاتور به بیرون
 • کاهش یافتن غلظت روغن موتور
 • پایین آمدن دمای خودرو در فصل سرد
 • افزایش مصرف سوخت
 • مصرف زیاد و بیش از حد معمول روغن موتور

عوامل خرابی ترموستات

برخی از عوامل مهم وجود دارد که باعث می شود ترموستات خراب شود و در واقع عامل اصلی در خراب شدن ترموستات و لزوم تعویض ترموستات خودرو می باشند. در ادامه به هرآنچه که باعث خرابی ترموستات می شود اشاره خواهیم کرد.

 • وارد شدن فشار بیش از حد به ترموستات
 • مصرف مایع خنک کننده نامرغوب و یا مصرف آب با املاح زیاد
 • بی کیفیتی ترموستات و ناهماهنگی آن با سیستم موتور
 • زنگ زدگی ترموستات
 • استفاده و کارکرد طولانی مدت

عمر مفید ترموستات :

یکی از مهمترین عواملی که باعث خرابی ترموستات خودرو می شود استفاده زیاد از ترموستات وکارکرد و مصرف بالا مدت استفاده از اسن قطعه است. به همین دلیل عمر مفید این ترموستات ها اغلب ال 50 هزار کیلومتر است  و پس از مدتی باید آن را تعویض نمود.

روش امتحان عمل کرد صحیح ترموستات :

هنگامی که موتور کاملا” سرد است ماشین را استارت زده و  دست خود را بر روی شلنگ ارتباطی از هوزینک  ترموستات به رادیاتور قرار دهید. اگر ترموستات درست عمل کند ابتدا برای چند دقیقه باید شلنگ سرد بماند و سپس شلنگ باید یکباره کاملا گرم شود .

چنانچه از ابتدا شلنگ بصورت کم کم گرم شود به این معنی است که ترموستات درست عمل نکرده و آب درجریان است و کم کم با گرم شدن آب شلنگ هم گرم می شود . و همچنین چنانچه بعد از گذشت چند دقیقه همچنان شلنگ ارتباطی سرد بماند و گرم نشود بدین معنی است که یا ترموستات  ترموستات درست عمل نکرده ومسیر جریان آب را باز نمی کند و یا واترپمپ درست عمل نمی کند که دراین صورت باید آمپر آب نیز بسرعت از حد معمول بالاتر برود .

امداد خودرو شبانه روزی تهرانی یکی از معتبرترین شرکت های امداد خودرو در شهر کرج می باشد، این مجموعه دارای مجوز رسمی خدمات امدادی برای سامان دهی و بهبود خدمات به مشتری شکل گرفته است.هدف اصلی ما ارائه خدمات درکمترین زمان ممکن برای شما عزیزان می باشد. جهت امدادرسانی می توانید با شماره ۰۹۳۵۱۱۶۵۰۴۱ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.