عیب یابی و تعمیر کولر خودرو

عیب یابی و تعمیر کولر خودرو – ما در این مقاله می خواهیم به بررسی سیستم خنک کننده و گرم کننده خودرو بپردازیم. در ابتدا به علت بروز مشکلات در سیستم خنک کننده و در نتیجه نیاز به تعمیر کولر خودرو می پردازیم.

1- عیب یابی :

خودرو را روشن کرده و سپس سیستم تهویه مطبوع را روشن کنید. بعد از آنکه خودرو را روشن کردید، سیستم گرایشی یا خنک کننده خودرو را روشن کرده و آن را روی بیشترین درجه قرار دهید. میزان گرمی، خنکی و یا سردی بادی که از دریچه های تهویه خارج می شود را مورد ارزیابی قرار دهید. اگر احساس می کنید بادِ خروجی گرم یا خنک بوده و آنطور که باید سرد نیست، ممکن است مشکلی در خصوص جریان باد وجود داشته باشد.

چک کنید که آیا کمپرسور کولر کار می کند یا نه. قبل از اینکه بخواهید سیستم گرمایشی خودرو را عیب یابی کنید ابتدا جای سیستم خودر را روی موتور پیدا کرده و بررسی کنید که آیا مرکز پولی همراه پولی می چرخد یا نه که اگر ایرادی وجود داشته باشد همان جا بفهمید و مطمئن باشید که کمپرسور کولر بدرستی کار می کند یا نه. در صورتی که کلاچ مربوطه بدرستی درگیر نباشد مرکز پولی با پولی نمی چرخد و در نتیجه باید گاز کولر را اضافه کرد و یا حتی تعمیر کولر خودرو را انجام داد.

سیم کشی که به کمپرسور کولر وصل شده را بررسی کنید. در اکثر کمپرسورهای موجود در بازار یک سیم به کلاچ برقی متصل شده است. کانِکتوری که وسط این سیم قرار دارد را پیدا کرده و آن را قطع کنید. یک قطعه سیم برداشته و توسط آن سیمِ کمپرسور را به قطب مثبت باتری متصل کنید. در صورتی که در این حالت صدای “تق” به گوشتان رسید، کلاچ برقی سالم بوده و به درستی کار می کند. در غیر اینصورت، کلاچ برقی باید تعویض شود.

چک کنید که نشتی در سیستم تهویه مطبوع وجود نداشته باشد. برای آسان تر شدنِ این کار می توانید از کیت های مخصوصِ تشخیص نشتی در سیستم تهویه مطبوع استفاده کنید. در این کیت ها نوعی رنگ وجود دارد که در لوله ها جریان پیدا می کند و در صورت وجودِ روزنه یا شکاف، این رنگ از آنها نشت می کند و تشخیص دادنِ نشتی را آسان می کند.

عیب یابی و تعمیر کولر خودرو

2- آماده شدن برای شارژ کردن گاز کولر

  • تهیه گاز کولر مخصوص خودرویتان: اگر گازِ مخصوص کولر اتومبیل شما R12 است، در این صورت امکان شارژِ آن توسط شما وجود نداشته و باید به یک تعمیرکار متخصص در این زمینه مراجعه کنید تا آن را به گاز دیگری تبدیل کند. امداد خودرو تهرانی با تجربه بالا در این زمینه خدمت رسان شما عزیزان می باشد.
  • اندازه گیری دمای محیط با دماسنج: زمانیکه گاز منبسط می شود، فضای بیشتری را اشغال می کند و در نتیجه باعثِ افزایشِ فشار در داخل کپسول می شود.
  • پیدا کردن مکان درگاه کم فشار در سیستم مطبوع هوا: سیستم تهویه مطبوع خودروی شما دو درگاه دارد: یک درگاهِ کم فشار و یک درگاهِ پُر فشار. برای شارژ کردنِ گاز کولر باید درگاهِ کم فشار را پیدا کنید.
  • تمیزکردن اطراف درگاه با پارچه
  • اتصال شیلنگ مخصوص شارژ کردن گاز به درگاه کم فشار
  • اندازه گیری فشار: در حالیکه حواستان به صفحه گِیج است، دمای محیط را نیز در نظر داشته باشید تا بتوانید سطح فعلی گاز را تشخیص دهید. به محض اینکه شارژ کردن را آغاز کردید، باید گِیج را تحت نظر داشته باشید تا بتوانید تشخیص دهید چه زمانی سیستم پُر شده است.

در ادامه شما با توجه به رعایت نکات گاز کردن کولر و تعمیر کولر خودرو خود باید گاز را پر کنید و در نهایت سیستم خنک کننده را تست کنید و از تغییر در کارکرد آن مطمئن شوید. همانگونه که گفته شد جهت تعمیر تخصصی خودرو و حتی گاز کردن کولر خودرویتان در محل می توانید با امداد خودرو تهرانی به شماره تماس ۰۹۳۵۱۱۶۵۰۴۱ در تماس باشید تا ما در کوتاه ترین زمان  وبا بالاترین کیفیت خدمت رسان شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.